Archive for Duben 2015

Beseda se spisovatelkou Petrou Dvořákovou

V úterý 14. 4. 2015 se několik tříd naší školy zúčastnilo besedy se spisovatelkou Petrou Dvořákovou, kterou pro nás zorganizovala Městská knihovna a IC Staré Město. Beseda se konala na Radnici ve Starém Městě.
Petra Dvořáková je spisovatelkou, publicistkou a scénáristkou. Píše např. scénáře k dětskému seriálu vysílaném na Déčku – Planetě Yó. Paní Dvořáková žije se svými dětmi ve Znojmě. Spisovatelkou se stala díky nemoci syna. Dřív byla zdravotní sestra. Když jí onemocněl syn, potřebovala práci, kterou může dělat doma. Proto začala psát.
Napsala dvě knihy pro dospělé – „Proměněné sny“. Za tu dostala cenu Magnesia Litera. Druhá kniha se jmenuje „Já jsem hlad“. Ta je o boji s mentální anorexií.
Roku 2013 vydalo nakladatelství Host její první knížku pro děti – „Julie mezi slovy“. Je to knížka, které byla celá beseda věnována. Kniha vypráví o desetileté Julii. Ta poznává, že je na světě spousta slov, kterým nerozumí a používají je hlavně dospělí, například finance, kyberšikana. Její rodiče se rozvedli. Maminka bydlí v Praze a tatínek bydlí se svými dvěma dcerami, se starší Julii a mladší Elou, na venkově u své nové přítelkyně. Ta má dva syny. »»»

Noc s Andersenem 2015

Také v naší knihovně letos děti měly možnost strávit kouzelnou, pohádkovou noc. Někteří se nebáli a podělili se s námi o své postřehy.
Tento rok je pro nás noc poslední a taky nejlepší. Byli jsme vedoucí týmů (Anderséni62, Andersenové, Děti z Dánska, Mimoni a Střevlíci, Šmoulové, Večerníčci). Tento rok bylo téma Jan Drda a jeho pohádky. Došel nám číst pan místostarosta Mgr. Martin Zábranský. Potom každý tým dostal test o Janu Drdovi a jeho pohádkách. Po testech byla menší přestávka na občerstvení. Vydali jsme se na noční procházku Starým Městem a vyplňovali úkoly. Cesta nás zavedla do Jezuitského sklepa., kde jsme hráli hry. Třeba jako čertovská honička, čarodějnice, vyrobili jsme si čertovskou masku. Našli jsme tam ukrytý poklad – bonbóny. Pak jsme šli zpět do knihovny, dívali se na filmovou pohádku Sůl nad zlato. Vyčistili jsme si zuby a šli spokojeně spát ve 3/4 na dvě.

Bára, Marky, Marťa, Šárka

Když jsme přišli, hráli se seznamovací hry, potom jsme se rozdělili do týmů, ve kterých byli nejstarší vedoucí! Dostali jsme hrací karty a plnili jsme úkoly. Šli jsme hledat poklad. Šli jsme kolem radnice, pošty, školy, Rastislavovou ulicí k Památníku Velké Moravy až ke kostelu a do Jezuitského sklepa. Hráli jsme hry, vyrobili si čertovskou masku. Když jsme se vrátili, ještě jsme plnili úkoly, sledovali pohádku. Následovala hygiena a šli jsme spát. Celé jsme si to náramně užili.

Toto zase napsala Barča, Nikča, Naďka

Děti si také vyzkoušely hru na spisovatele.
Vyber si slovo a z jeho písmen vytvoř další slova. Na tato slova napiš příběh.
Na slovo PAMPELIŠKA děti napsaly:
Byla jednou jedna liška, která se jmenovala Eliška. Jednoho krásného dne se rozhodla jít k své přítelkyni lišce, bohužel neznala cestu, musela si opatřit mapu. Liška si tedy šla mapu koupit do malého obchodu. Cestou potkala jednu starou lípu. Došla do obchodu a koupila si mapu. Jak si koupila mapu, našla si v ní cestu ke své přítelkyni lišce. A tak se šťastně navštívili a jsou spolu v noře dodnes.

Děti z Dánska

Tato noc byla 14., těšíme se již na tu 15. Zároveň děkujeme Janě Navrátilové ze SVČ Klubko a pí učitelce Janě Daňhelové za pomoc.

Provozní doba

Po 8 – 12 13 – 18
Út 12 – 17
St 12 – 17
Čt 8 – 12 13 – 18
8 – 12 13 – 17

Facebook

Výběr z fotogalerie

Archivy

Užitečné odkazy

Národní knihovna v Praze