Archive for Březen 2021

Knihovna bez čtenářů


Určitě naše čtenáře napadlo, co knihovnice dělají, když knihovnu zavřou pro veřejnost.
Pravdou je, že i v takové zavřené knihovně se nedá vůbec zahálet, ba dokonce nudit.
Když jsme poprvé knihovnu zavřely, bylo pro nás nepředstavitelné jak fungovat bez čtenářů.
Čekala nás ovšem nemalá výzva, rozhodly jsme se provést „čistku“ naučné literatury, která volala po aktualizaci a modernizaci. Byla to práce náročná, ale místy i úsměvná, našly jsme spousty skvostů, které naše knihovna skrývala. Několik týdnů jsme vyřazovaly a třídily knihy, přebalovaly, čistily, lepily. Všechny tyto činnosti by za normálního režimu nebyly možné.
Výsledkem je zcela nově sestavené oddělení naučné literatury, které budeme postupně doplňovat.
Každý týden objednáváme nové knihy, snažíme se vybírat takové tituly, o kterých víme, že se v knihovně „neohřejí“ a je o ně zájem. Zkrátka nepřijdou ani milovnici deskových her, kouzelného čtení s alibi tužkou a čtenáři periodik. »»»

Staroměstskou knihovnu zdobí obrazy studentů UMPRUM


Vynucenou pauzu během koronavirové přestávky využili pracovnice staroměstské knihovny ke zkrášlení prostor. Volnou chvíli si proto zkrátili nejen inventurou knih, ale také vymalováním a instalací velkoformátových obrazů od studentů umělecké průmyslovky. »»»

Jsme ČTENÁŘI!


V úterý 6. 10. 2020 proběhlo dlouho očekávané pasování žáků naší školy na čtenáře. Hlavními aktéry byli tentokrát naši druháčci, které tato akce na konci minulého školního roku vzhledem k mimořádné situaci minula. O to větší měli radost, kdy se dozvěděli, že se na ně nezapomnělo a tato akce se pro ně chystá. A dočkali se.

V úterý 6. 10. k nám do školy dorazili vyslanci z Písmenkového království, jmenovitě král Knihoslav a královna Knihoslava. V průběhu dopoledne obešli postupně všechny nynější druhé třídy a v každé si ověřovali, jak děti zvládají písmenka, slova, věty – zkrátka čtení. Program začal královskou fanfárou, která ohlašovala příchod krále a královny. Ti se následně s dětmi přivítali, vybrali knihu, ze které budou děti číst, a pak už to šlo ráz na ráz. Postupně se u „čtenářského pultíku“ vystřídaly vždy všechny děti z dané třídy. Po této části si malí čtenáři mohli chvilku odpočinout u pohádky s názvem Sekyrková polévka, kterou jim přečetl sám král Knihoslav. Hned, jak děti odhalily ponaučení, které z pohádky vyplynulo, byl ten správný čas na samotné pasování. Každý, kdo byl mečem krále pasován do řádu čtenářského, dostal ještě od královny na památku knížku a drobnou sladkou odměnu. Zazněla fanfára a naši milí hosté odcházeli. Dětem se program velice líbil a spoustu jich namotivoval jak ke čtení, tak k návštěvě místní knihovny. Proto moc děkujeme panu místostarostovi Martinu Zábranskému a skvělému týmu z knihovny ve Starém Městě za přípravu tohoto příjemného dopoledne. »»»

Provozní doba

Po 8 – 12 13 – 18
Út 12 – 17
St 12 – 17
Čt 8 – 12 13 – 18
8 – 12 13 – 17

Facebook

Výběr z fotogalerie

Archivy

Užitečné odkazy

Národní knihovna v Praze